Informace Lipno nad Vltavou

Úvod Lipno

Obec Lipno nad Vltavou se v posledních letech stala doslova rájem pro celoroční pohodovou rodinnou dovolenou s dětmi. Toto turistické středisko uprostřed překrásné Šumavy nabízí neuvěřitelně široké možnosti pro volný čas v létě i v zimě, klidné prostředí a perfektní komfort. Všechny služby včetně ubytovacích kapacit a volnočasových atrakcí jsou koncentrovány v jednom místě, v okruhu několika málo kilometrů. Toto místo je ideální pro klidnou rodinnou dovolenou, pro školní sportovní výlety nebo firemní akce. Klidnější jarní a podzimní období je ideální především pro seniory. Historie obce sahá do 16. století, první písemná zmínka o obci pochází již z roku 1530. Dnešní obec rozkládající se u hráze Lipenské přehrady se dříve nacházela v údolí Vltavy. Původní osada patřila do panství Vyššího Brodu a stejně jako mnohá okolní sídla patřila mezi malé dřevařské osady, v nichž žili dělníci, jejichž hlavní obživou bylo plavení dřeva po Vltavě.

 

Lipno, Údolní nádrž Lipno či Lipenská přehrada je umělé vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. Jde o největší vodní plochu na území České republiky (díky čemuž bývá také právem označována za České či Jihočeské moře). Hráz přehrady se nachází v obci Lipno nad Vltavou.

Lipno leží v nadmořské výšce 726 m n.m. a má objem 306 mil. m3 vody. Délka vzdutí je 48 km.

  • délka nádrže: 48 km
  • šířka v nejširším místě (Černá v Pošumaví): 10 km
  • průměrná hloubka: 6,5 metru
  • maximální hloubka: 21,5 metru

 

 

Region Lipenska je unikátní spojením krásné, divoké a nedotčené přírody, množstvím historických a technických památek, široké nabídky sportovních a kulturních aktivit v létě i v zimě, rozsáhlou nabídkou ubytování, restaurací a služeb.

Je odsud blízko jak do centrální Šumavy, tak např. do Českého Krumlova (UNESCO, otáčivé hlediště), na zámek Hluboká atd.
V regionu existuje stovky kilometrů cyklostezek vhodných i pro
in-line bruslení (s různým stupněm obtížnosti a různým povrchem), množství značených turistických tras vedoucích nádhernou přírodou, historické, technické a kulturní památky.


Jachty na Lipně

Lipno je vyhlášeným rybářským revírem s množstvím trofejních úlovků (štika, candát, sumec) a oblíbeným cílem pro milovníky vody - krásné pláže, jedna z nejlepších lokalit pro windsurfing a jachting v ČR. Velmi oblíbené je i splouvání Vltavy ať už její horní části nebo úseku z Vyššího Brodu do Českého Krumlova.

Do šumavské přírody můžete vyrazit pěšky, na kole, bruslích nebo na koni a nezáleží na tom, kolik je Vám let nebo v jaké jste kondici - každý si tu najde nejvhodnější činnost a bude se rád vracet. V průběhu hlavnívh sezón (léto, zima) se koná v regionu množství kulturních a sportovních akcí.


Podzimní Lipensko

Z nabídky ubytování si vybre každý, Lipensko disponuje dostatečnou kapacitou míst jak v kempech tak v hotelích a penzionech nebo v soukromí. Můžete bydlet v centru města a mít tak všechny vymoženosti civilizace nadosah, nebo najdete klid a přírodu někde na samotě. Milovníci přírody mohou vyrazit do lesa na houby či borůvky a nebudete se nudit ani za deště nebo chladného počasí - v regionu jsou dva kryté bazény a množství muzeí, hradů a zámků které stojí za návštěvu.

 


Zimní Lipensko - Skiareál Lipno

Lipno se stalo oblíbeným cílem pro milovníky zimních sportů - lyžařský skiareál Lipno (Kramolín) je kompletně uměle zasněžován a tak si tu zejména rodiny s dětmi zalyžují i v případě nedostatku přírodního sněhu od prosince do března. Pouhých 35 km je navíc rakouský skiareál Hochficht pro náročnější lyžaře. V regionu je navíc několik udržovaných okruhů pro běžkaře propojených jak do centrální Šumavy tak do rozsáhlých areálů v Rakousku a Německu.